De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger geopend. Beleggers verwerkten een toespraak van Fed-president Janet Yellen in het Amerikaanse Congres en kwartaalcijfers van onder meer Walt Disney.

De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 0,3 procent hoger op 16.065 punten. De S&P 500 klom 0,6 procent tot 1862 punten en de technologiebeurs Nasdaq steeg 0,9 procent tot 4306 punten.

Yellen sprak haar vertrouwen uit in de groei van de Amerikaanse economie. De huidige beursonrust kan echter wel een rem zetten op de groei, waardoor de Fed mogelijk ook langer zal wachten met een renteverhoging. Yellen hield wel vast aan haar voorspelling dat de rente geleidelijk zal worden verhoogd.

Entertainmentconcern Walt Disney zakte bijna 5 procent. Disney behaalde afgelopen kwartaal weliswaar een recordwinst dankzij het enorme succes van de nieuwe Star Wars-film, maar zag de winst bij de sportzender ESPN dalen. Dat viel slecht bij beleggers.

Koersen ook fors hoger in Europa

De Europese beurzen stonden woensdagmiddag duidelijk hoger. De banken en verzekeraars toonden enig herstel na de afstraffing eerder deze week. Dat was onder meer te danken aan plannen die Deutsche Bank zou hebben om zijn kapitaalpositie te versterken. In Amsterdam kwamen AkzoNobel en Heineken met jaarcijfers.

De Amsterdamse AEX-index noteerde in de middaghandel een winst van 0,6 procent op 394,99 punten. De MidKap steeg 0,8 procent tot 606,98 punten. De graadmeters in Parijs en Frankfurt wonnen tot 1,8 procent. De FTSE in Londen steeg 0,6 procent.

Deutsche Bank leidde de dans met een koerswinst van bijna 9 procent in Frankfurt, na berichten dat de grootste bank van Duitsland zijn kapitaal wil versterken via de vervroegde aflossing van obligatieleningen. Commerzbank won 5,7 procent en verzekeraar Allianz steeg ruim 2 procent.

Ook andere Europese financiële fondsen zaten in de lift. Zo won UniCredit in Milaan 9 procent en werd Société Générale in Parijs 6,8 procent meer waard. Het Franse verzekeringsbedrijf Axa noteerde 6,7 procent in de plus. In Londen gingen RBS, Barclays en HSBC ook omhoog. Het Zwitserse UBS boekte een winst van bijna 4 procent.

In de AEX was ING de grootste stijger met een plus van 3,8 procent. Verzekeraar NN volgde met een winst van 3,6 procent en Aegon dikte ruim 2 procent aan. Het geplaagde Delta Lloyd verloor echter ruim 6 procent en was de grootste daler in de hoofdindex, gevolgd door staalconcern ArcelorMittal (min 3,8 procent).

Op het Damrak verloor AkzoNobel ruim 2 procent. Het verf- en chemiebedrijf toonde zich bij de presentatie van zijn cijfers zeer voorzichtig over 2016. Heineken wist vorig jaar meer bier te verkopen dan in 2014 en voorziet dit jaar een verdere groei. De marktomstandigheden worden echter steeds lastiger, waarschuwde de bierbrouwer. Het aandeel verloor 1,5 procent.

De Deense brouwer Carlsberg werd in Kopenhagen met een koerswinst van 3,7 procent beloond voor zijn cijfers. De Deense containervervoerder en olieproducent A.P. Möller-Maersk zag 5,5 procent van zijn beurswaarde verdampen na zwakke resultaten.

De prijs van Amerikaanse olie zakte 1,5 procent tot 27,52 dollar per vat. Brent won 0,6 procent tot 30,49 dollar. De euro noteerde 1,1235 dollar, tegen 1,1310 dollar bij het Europese slot dinsdag.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl