De euforie die is uitgebroken op de aandelenbeurzen na de verkiezingszege van Donald Trump, zal waarschijnlijk aanhouden. Dat voorspelt de ervaren beursveteraan Ed Yardeni.

Yardeni herhaalde maandag zijn prognose dat de S&P 500 tegen het einde van dit decennium een niveau van 10.000 punten zal bereiken. Dat zou een winst betekenen van 66 procent ten opzichte van het huidige niveau. Hij stelde ook zijn voorspelling voor de stand aan het einde van dit jaar bij naar 6.100, een verhoging van 1,8 procent.

De ervaren analist ziet een grotere kans op een scenario van “Roaring 20s”, een verwijzing naar de economische voorspoed in de jaren twintig van de vorige eeuw, nu de overwinning van Trump – in combinatie met waarschijnlijke Republikeinse meerderheden in beide huizen van het Amerikaanse Congres – heeft geleid tot een rally die aandelenkoersen hun beste week van het jaar heeft bezorgd.

Volgens Yardeni is het waarschijnlijk dat de ‘dierlijke instincten’ die de grote winsten van vorige week aanwakkerden, de stemming onder beleggers zullen blijven stimuleren naarmate de aankomende president meer beleidsmaatregelen onthult die goed zijn voor het bedrijfsleven.

"Wij geloven dat deze voorspellingen overeenkomen met ons Roaring 2020s-scenario, dat een impuls krijgt door de 'dierlijke instincten' die het gevolg zouden moeten zijn van het economische beleid van Trump 2.0", aldus Yardeni.

Records voor Amerikaanse beurzen

De overwinning van Trump van afgelopen week heeft de S&P 500, de Nasdaq en de Dow Jones Industrial Average allemaal naar recordhoogtes gestuwd. De stijgingen werden aangedreven door de zogeheten 'Trump-handel', die alles van bitcoin tot de dollar en Tesla de pan uit heeft doen rijzen.

Beleggers verwachten dat Trumps tweede presidentschap zal leiden tot meer beleid dat gunstig is voor het bedrijfsleven, waaronder minder regelgeving en lagere belastingen. Daardoor zullen bedrijfswinsten naar verwachting stijgen.

Yardeni verwacht dat analisten hun winstramingen voor bedrijven in de S&P 500 zullen verhogen. Hij verhoogt zijn eigen raming voor de gemiddelde winst per aandeel van 275 dollar naar 285 dollar voor 2025, en van 300 dollar naar 320 dollar voor 2026. Die ramingen gaan ervan uit dat Trump het vennootschapsbelastingtarief snel zal verlagen van 21 procent naar 15 procent, zegt hij.

Hij voegt eraan toe dat het optimisme op de markt verder kan toenemen als de oorlogen in Oekraïne en het Midden-Oosten sneller worden beëindigd dan aanvankelijk verwacht.

Yardeni waarschuwde echter ook dat de euforische stemming aan Wall Street en de hoge waarderingen van sommige zakelijke giganten zouden kunnen leiden tot een pijnlijke daling, als de aandelenkoersen te snel omhoog schieten.

"Dierlijke instincten kunnen worden geassocieerd met irrationele uitgelatenheid", aldus Yardeni, verwijzend naar de legendarische term 'irrational exuberance' van de voormalige voorzitter van de Amerikaanse Federal Reserve, Alan Greenspan, met betrekking tot de dotcom-zeepbel van de jaren negentig. Dat kan volgens Yardeni "een voorbode zijn van een meltdown."

Hoewel Yardeni geen groot risico ziet op een dalende markt, gezien de huidige euforische stemming, verwacht hij wel correcties vóór het einde van het decennium.

LEES OOK: Beursrally na verkiezingswinst Trump zet S&P 500 bij 6.000 punten: zit er nog meer in het vat?