• De Amerikaanse president Donald Trump heeft de importheffingen op auto’s uit Canada en Mexico een maand uitgesteld.
  • Deze beslissing viel na overleg met de topbestuurders van autobouwers General Motors (GM), Ford Motor en Stellantis.
  • Op woensdag belde Trump met de Canadese premier Justin Trudeau over de invoerheffingen, waarna hij Trudeau aanviel op social media.
  • Lees ook: Warren Buffett noemt importtarieven ’tot op zekere hoogte een oorlogsverklaring’

De Amerikaanse regering van president Donald Trump stelt de importheffingen op auto’s uit Canada en Mexico een maand uit. Dat uitstel komt na overleg van Trump in het Witte Huis met de topbestuurders van autobouwers General Motors (GM), Ford Motor en Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Chrysler en Dodge.

De autobedrijven uit Detroit hadden grote zorgen geuit over de heffingen van 25 procent omdat die zouden leiden tot fors duurdere auto’s en ook verstoringen in toeleveringsketens. Door het uitstel krijgen die bedrijven nu extra tijd om plannen te maken voor het verplaatsen van productie naar de Verenigde Staten of voor meer investeringen in eigen land.

In Mexico en Canada worden veel auto’s gemaakt die zijn bedoeld voor export naar de VS. Ook worden daar veel onderdelen gemaakt.

Trump heeft heffingen tegen die buurlanden ingevoerd omdat ze volgens hem onvoldoende zouden doen om de stroom van illegale immigranten en de dodelijke drug fentanyl naar de VS tegen te houden. Met de tarieven verhoogt Trump de druk op Canada en Mexico om dit harder aan te pakken.

Trump noemt Trudeau 'gouverneur' na gesprek over invoerheffingen

Trump sprak woensdag ook telefonisch met de Canadese premier Justin Trudeau over de invoerheffingen en internationale drugssmokkel. Dat schrijft Trump in twee berichten op Truth Social.

Trump zegt dat Trudeau zelf verantwoordelijk is voor de invoerheffingen tegen het land. Volgens Trump komen migranten en de drug fentanyl vanuit Canada de VS binnen als gevolg van het beleid van Trudeau. "Hij zei dat het beter gaat, maar ik zei 'Dat is niet goed genoeg'", beweert Trump.

De Amerikaanse president zegt verder dat hij Trudeau vroeg wanneer Canada verkiezingen houdt, waarop hij geen antwoord gekregen zou hebben. "Toen werd me duidelijk dat hij deze kwestie probeert te gebruiken om aan de macht te blijven. Succes Justin!"

Trudeau heeft in januari zijn vertrek aangekondigd. Uiterlijk op 20 oktober worden verkiezingen gehouden.

In zijn posts noemt Trump Trudeau geen minister-president. In plaats daarvan spreekt hij Trudeau aan met 'gouverneur'. Dat is dezelfde titel als het hoofd van de uitvoerende macht in de Amerikaanse staten heeft. Trump heeft herhaaldelijk gezegd dat Canada de 51ste staat van Amerika zou moeten zijn.

Een Canadese bron bevestigt aan persbureau Reuters dat de leiders ongeveer vijftig minuten hebben gesproken over handel en fentanylsmokkel. In de loop van de dag zouden meer gesprekken volgen.

LEES OOK: Trump broedt op importtarieven voor koper: dat raakt vooral Canada, Chili en Mexico