Moody’s zou na sluiting van de Amerikaanse beurzen, die ook al stevig in de min openden, bekendmaken welke Spaanse banken worden afgewaardeerd. Spanje was maandag al negatief in het nieuws omdat het nu ook formeel een verzoek om financiële hulp bij zijn europartners heeft neergelegd. Het land heeft die steun nodig om een groot aantal banken te herfinancieren.

Van de eurotop die later deze week wordt gehouden, verwachten beleggers ook al weinig heil. Zij gaan er niet van uit dat de Europese leiders tot concrete stappen zullen komen om de eurocrisis het hoofd te bieden. Vorige week stelden de resultaten van een topontmoeting van de G20 ook al teleur.

China

Op het Damrak noteerde de toonaangevende AEX-index nog geen uur voor sluiting 1,8 procent lager op 293,51 punten. De MidKap-index daalde 2,1 procent tot 485,88 punten. De hoofdgraadmeters van de beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs gingen 1,3 tot 2,4 procent omlaag.

Het is de derde handelsdag op rij dat de Europese beurzen dalen. Behalve de schuldencrisis baren ook de economische ontwikkelingen elders op de wereld beleggers zorgen. Zo lijkt de groei in de Verenigde Staten te stagneren en begint ook de Aziatische groeimotor China steeds meer haperingen te vertonen.

TomTom

In de AEX voerden navigatiebedrijf TomTom en financieel concern ING het rijtje dalers aan koersverliezen van rond de 6 procent. Postbedrijf PostNL en verzekeraar Aegon verloren bijna 5 procent. Bij de middelgrote fondsen was bank/verzekeraar SNS Reaal de gebeten hond met een verlies van 6,5 procent.

Ahold was een van de spaarzame winnaars onder de hoofdfondsen met een minieme plus. Ook Philips stond lang in het zwart, maar zakte daarna toch met 0,3 procent. De overnameprooien TNT Express (min 0,1)en KPN (min 0,2) hielden de schade beperkt.

De euro noteerde een koers van 1,2485 dollar, tegen 1,2495 dollar aan het einde van de Europese beurshandel vrijdag. De olieprijzen, die aanvankelijk een licht herstel vertoonden, doken fors in de min. Amerikaanse olie ging voor 78,64 dollar per vat van de hand, een daling van 1,4 procent. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper en kostte 90,22 dollar per vat.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl