Bijna een kwart van de huizenkopers dreigde het afgelopen jaar hun droomhuis mis te lopen. Ook hing hen een forse boete van tien procent van de aankoopsom boven het hoofd omdat de bank hun hypotheek niet op tijd rond kreeg. Dat blijkt uit cijfers van Hypotheken Data Netwerk die consumentenprogramma Kassa opvroeg.
Het gaat volgens de cijfers om tienduizenden huizenkopers. Het lukte hen niet een hypotheek af te sluiten binnen de gemiddelde termijn van zes weken van het voorbehoud financiering. Binnen deze termijn kunnen huizenkopers onder voorwaarden kosteloos van de koop afzien.
Afwijzingsbrief
“Maar hiervoor heb je wel een afwijzingsbrief nodig van de bank en die krijg je niet als de hypotheekaanvraag nog loopt, bijvoorbeeld omdat de bank aanvullende documenten van de klant nodig heeft om zijn financiële situatie goed in te schatten”, legt directeur Jeroen Wolfsen van MoneyWise, een vergelijkingssite voor financiële producten uit aan Kassa.
Daarna moet je uitstel aanvragen bij de verkoper, maar “als een verkoper weet dat er veel vraag is naar zijn huis, kan het interessant zijn om zijn poot zijn stijf te houden. Misschien kan hij en tien procent binnen halen en het huis alsnog verkopen,” zegt Wolfsen.
Uit aanvullende door Kassa opgevraagde cijfers van Accelerate, een software toepassing voor twintig grote financieel dienstverleners, blijkt dat de doorlooptijden van hypotheken kunnen oplopen tot 63 dagen bij de bank NIBC. Dat is drie weken te laat bij een financieringsvoorbehoud van zes weken.
Voorwaarden aanscherpen
In 2018 worden de voorwaarden om een hypotheek te kunnen krijgen aangescherpt. De komende weken wordt daarom grote drukte verwacht op de hypotheekmarkt.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl