De Duitse dronefabrikant Quantum Systems zegt zijn productiecapaciteit in Oekraïne dit jaar te gaan verdubbelen.

In een vrijdag verschenen persbericht schrijft de door miljardair Peter Thiel gesteunde start-up dat de geplande uitbreiding aantoont dat Kyiv verzekerd kan blijven van de “onwrikbare steun” om de technologie te verkrijgen die het nodig heeft voor de oorlog tegen Rusland.

Quantum heeft al twee fabrieken in Oekraïne waarin het verschillende onbemande luchtsystemen produceert voor Kyiv, waaronder de verkenningsdrone “Vector” en de mapping drone “Trinity”. Sinds het begin van de invasie heeft Oekraïne honderden van dergelijke systemen besteld bij het bedrijf.

De Vector-drone wordt vooral gebruikt om doelen en luchtbewaking te identificeren. Hij kan tot drie uur in de lucht blijven, livebeelden doorsturen tot een afstand van 35 kilometer en verticaal opstijgen en landen. De “in een rugzak mee te nemen drone” weegt slechts 9 kilo en is uitgerust met AI.

Het in München gevestigde bedrijf maakt ook de "Trinity Pro" en de "Trinity Tactical", die worden gebruikt voor inspectievluchten en om gebieden en doelen in kaart te brengen. Deze drones kunnen in een enkele vlucht een gebied van 700 hectare in kaart brengen en 90 minuten in de lucht blijven, zegt Quantum. Ze gebruiken verschillende sensoren om data te verzamelen, zoals multispectrale camera's en LiDAR-scanners.

Ze kunnen worden ingezet voor het bepalen van gevechtsschade, schade aan de natuur en voor het in kaart brengen van belangrijke infrastructuur en gevechtsterreinen.

Het in 2015 opgerichte Quantum heeft volgens Crunchbase inmiddels zo'n 200 miljoen euro aan groeigeld opgehaald. Miljardair en medeoprichter van PayPal Peter Thiel is een van de investeerders die geld in het bedrijf heeft gepompt.

Thiel nam in 2022 samen met Project A en Sanno Capital deel aan een financieringsronde. Destijds zei hij dat "de toekomst van UAS (Unmanned Aerial Systems) niet bestaat uit alleen software of alleen hardware, maar uit een intelligente synthese van beiden".

"Wat dat betreft ligt Quantum-Systems ver voor op de concurrentie", zei Thiel. CEO Florian Seibel van Quantum zei eerder tegen Business Insider dat het bedrijf de voorsprong op concurrenten verder wil uitbreiden met wat hij een "Tesla-benadering" noemt.

"Je moet alles doen van A tot Z", legde hij uit. "Je bent een hardware-bedrijf, je bent een maakbedrijf en je bent een dataservice-bedrijf. Dat maakt het een hele ingewikkelde business case, maar ook heel verdedigbaar."

Drones hebben tot nu toe een cruciale rol gespeeld in de oorlog in Oekraïne. Hun prominent aanwezigheid op het slagveld heeft ertoe geleid dat Kyiv zijn binnenlandse productie en import flink heeft opgevoerd.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky kondigde begin 2024 aan een aparte afdeling van het leger in het leven te roepen dat zich uitsluitend met onbemande luchtvaartuigen bezighoudt.

Het Oekraïense ministerie van Defensie liet in januari weten dat er bijna 60 miljoen euro extra naar het leger gaat voor het produceren van nieuwe drones, zodat brigades die uitrusting nodig hebben dat direct aan kunnen schaffen.

LEES OOK: Rusland heeft 4 opties om leger weer op sterkte te brengen, na zware verliezen in Oekraïne