De AEX-index in Amsterdam noteerde ruim een uur voor het slot 2 procent hoger op 304,35 punten. De MidKap-index won 1,6 procent tot 474,15 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tussen 1,2 en 3 procent.

De ECB verraste de markten donderdag met een renteverlaging van 25 basispunten tot 1,25 procent. Het was het eerste rentebesluit van de Italiaan Mario Draghi, die afgelopen dinsdag het roer overnam van Jean-Claude Trichet.

Erg beperkt

Tijdens zijn eerste persbijeenkomst waarschuwde Draghi echter dat de economische groei in de tweede helft van dit jaar ,,erg beperkt” zal blijven. De ECB zal de verwachtingen voor 2012 daarnaast zeer waarschijnlijk ,,significant” verlagen. Ook liet hij weten dat het inkoopprogramma van obligaties van probleemlanden ,,tijdelijk en niet onbeperkt is”.

De onduidelijkheid over het politieke lot van de Griekse premier George Papandreou bleef donderdag groot. De Britse nieuwszender BBC meldde dat Papandreou naar verwachting donderdag zijn ontslag zal indienen. Woordvoerders rond de omstreden regeringsleider spraken dit echter tegen.

Blik op Cannes

Beleggers hielden hun blik ook gericht op het Franse Cannes, waar de G20-landen bijeenkomen om de Europese schuldencrisis te bespreken. Daarnaast verwerkten de beurzen een stroom aan bedrijfsresultaten, die door de gebeurtenissen in Griekenland naar de achtergrond werden verdreven.

Roestvrijstaalproducent Aperam, dat woensdag nabeurs de resultaten bekendmaakte, was de grootste stijger in de AEX met een plus van ruim 11 procent. Staalconcern ArcelorMittal steeg 2,2 procent ondanks dat het bedrijf liet weten somber gestemd te zijn over de staalmarkt.

ING

ING steeg 9,2 procent. De bank en verzekeraar zag de winst in het derde kwartaal fors toenemen. Het resultaat van het bankbedrijf stond echter onder druk. De bank kondigde daarom maatregelen aan die leiden tot het verlies van 2700 banen.

Levensmiddelenconcern Unilever leverde 0,6 procent in. Het bedrijf zag de omzet in het afgelopen kwartaal met zo'n 5 procent stijgen. De winstmarge van het concern stond echter onder druk door dure grondstofprijzen.

De euro was 1,3755 dollar waard tegen 1,3770 aan het eind van de Europese beurshandel woensdag. De prijs van Amerikaanse olie steeg 1,6 procent tot 93,95 dollar per vat en Brentolie werd 1 procent duurder op 110,39 dollar per vat.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl