- De Amerikaanse beursstrateeg Michael Lebowitz verwacht dat de Amerikaanse economie dit jaar in een recessie belandt.
- Volgens de topstrateeg van RIA Advisors kan de beurs nog met zo’n 20 procent dalen.
- Lebowitz legt uit wat de risico’s zijn voor de aandelenmarkt.
- Lees ook: Amerikaanse aandelen presteren al 15 jaar beter dan de rest van de wereld: 7 redenen waarom dat dit jaar anders kan zijn
De Amerikaanse beursstrateeg Michael Lebowitz denkt de Amerikaanse centrale bank de rente dit jaar fors gaat verlagen. De reden is echter niet positief.
Lebowitz denkt namelijk dat een recessie de Federal Reserve zal dwingen om de rente te verlagen. Dat zou betekenen dat het huidige beleid van renteverhogingen, dat gericht is op bestrijding van de hoge inflatie, moet worden losgelaten.
Eind 2023 zal de beleidsrente van de Federal Reserve rond de 2 procent liggen, verwacht Lebowitz. Dat zou een aanzienlijke daling zijn ten opzichte van topniveau van de beleidsrente dat de Amerikaanse centrale bank dit jaar verwacht. Het verwachte piekniveau voor de rente ligt iets boven de 5 procent.
Lebowitz is beleggingsstrateeg bij financieel adviesbureau RIA Advisors. Hij begon zijn carrière in 1990 en en heeft 33 jaar ervaring als professionele belegger.
Lebowitz denkt dat er een grote kans is op een recessie, waardoor de Federal Reserve gedwongen wordt het monetaire beleid te versoepelen.
Indicatoren zoals de Chicago Purchasing Managers' Index, die de stemming onder inkoopmanagers van industriële bedrijven meet in de VS, en een peiling van economische voorspellers wijzen erop dat de kans op een recessie in de VS zeer groot is.
En dan is er nog de omgekeerde rentecurve, waarbij de langere rentes lager zijn dan kortlopende rentes. Zo'n omgekeerde rentecurve wordt gezien als een belangrijke indicator voor een komende recessie.

Foto: RIA Advisors
Een omgekeerde rentecurve wordt volgens Lebowitz meestal gevolgd door een snelle een heftige economische omslag. Daarom acht hij de kans groot dat de Federal Reserve dit jaar een soepeler beleid gaat voeren.
Die economische omslag heeft zich bij de huidige omgekeerde rentecurve nog niet voorgedaan. Dat is slecht nieuws voor aandelen, stelt Lebowitz. Meestal bereiken aandelen pas bodemniveaus in navolging van een piek in het verschil tussen de kortlopende en langlopende rentes.
Dalingen van aandelenbeurzen zijn in de grafiek hieronder aangegeven in lichtblauw:

Foto: RIA Advisors
Een omgekeerde rentecurve betekent ook dat lenen op de korte termijn duurder wordt voor bedrijven. Dit gaat meestal gepaard met een neerwaartse bijstelling van de verwachte bedrijfswinsten. Maar ook dat heeft zich in de VS nog maar zeer beperkt voorgedaan.

Foto: RIA Advisors
Een blik op de geschiedenis leert volgens Lebowitz dat een recessie al begonnen moet zijn, voordat aandelen hun bodem kunnen bereiken.

Foto: RIA Advisors
Alles bij elkaar genomen is het meest waarschijnlijke scenario voor de brede S&P 500-index een verdere daling met 20 tot 25 procent, tot een niveau tussen 2.800 tot 3.000 punten, zo schat Lebow. Deze index noteert momenteel iets boven de 3.900 punten.
"Marktdalingen eindigen meestal niet voordat economische recessies zijn begonnen. De kwestie is vooral wanneer, niet of zich een recessie voordoet. Degenen die stellen dat de markt al een bodem heeft bereikt, moeten hopen dat het deze keer anders is", aldus Lebowitz in zijn commentaar.
Prognoses voor de beurs in 2023
De prognose van Lebowitz van een dieptepunt tussen 2.800 en 3.000 punten voor de S&P 500-index komt aardig in de buurt van ramingen van andere strategen op Wall Street.
Mike Wilson, hoofdstrateeg Amerikaanse aandelen bij Morgan Stanley, verwacht dat de S&P 500 daalt tot rond de 3.000 tot 3.300 punten. Ook hij denkt bedrijfswinsten op grote schaal naar beneden zullen worden bijgesteld.
Zijn collega Savita Subramanian bij Bank of America verwacht dat de S&P 500 een potentieel dieptepunt bereikt van 3.000 punten, als de Amerikaanse economie in recessie belandt.
En volgens David Kostin, hoofdstrateeg Amerikaanse aandelen bij Goldman Sachs, kan de index in geval van een recessie dalen tot 3.150 punten.