De AEX-index in Amsterdam kwam maandagochtend nauwelijks in beweging. Philips zakte 1 procent in de AEX.
De aandelenbeurs in Amsterdam schommelde maandag in het eerste handelsuur rond de slotstand van voor het lange weekeinde. De andere Europese beurzen lieten een gemengd beeld zien. Beleggers kijken onder meer uit naar de Europese industriecijfers, die later op de ochtend naar buiten komen.
De AEX-index in Amsterdam noteerde in de vroege handel 0,1 procent lager op 487,35 punten. De MidKap klom 0,4 procent naar 752,69 punten. De beurs in Parijs verloor 0,2 procent en de DAX in Frankfurt won 0,3 procent. De Londense beurs is gesloten vanwege een nationale feestdag.
De euro noteerde maandagochtend op 1,1165 dollar, tegen 1,1185 dollar bij sluiting van de Europese beurzen op donderdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,3 procent duurder op 59,31 dollar. Brentolie kostte ook 0,2 procent meer, op 66,58 dollar per vat.
Philips lager, KPN hoger
Philips zakte 1 procent in de AEX. Volgens persbureau Bloomberg hebben Chinese toezichthouders vorig jaar onderzocht of de makers van medische apparatuur Philips, Siemens en General Electric zich schuldig hebben gemaakt aan omkoping en prijsafspraken.
Het onderzoek naar de bedrijven, die goed zijn voor circa 80 procent van de markt voor medische apparatuur als CT- en MRI-scans, volgde op de aankondiging van de Chinese president Xi Jinping die meer binnenlandse productie van medische apparatuur wilde.
Philips is volgens een woordvoerder niet op de hoogte van een mogelijk onderzoek van de Chinese autoriteiten. Daarbij houdt het concern zich volgens hem altijd aan de wetten en regels van de landen waarin het zaken doet.
KPN-topman Eelco Blok en financieel directeur Jan Kees de Jager hebben hun belang in het telecombedrijf via de aankoop van aandelen vergroot. Dat bleek maandag uit een melding van de Autoriteit Financiële Markten.
Blok kocht 25.000 aandelen tegen een prijs van 3,35 euro per aandeel en vergrootte daarmee zijn belang tot 625.109 gewone aandelen. De Jager schafte 46.000 aandelen aan voor een prijs van 3,33 euro per aandeel. Daarmee groeide het belang van de financieel directeur tot 157.430 aandelen.
KPN was een van de sterkste stijger met een plus van 1 procent. Grootste daler in de AEX was tankopslagbedrijf Vopak met een verlies van 2 procent.
In de MidKap ging navigatiebedrijf TomTom aan kop met een winst van meer dan 1 procent. Voedingsbedrijf Corbion sloot de rij met een min van ruim 2 procent.
Value8 krijgt meerderheid arbeidsbemiddelaar Source
De beursgenoteerde investeerder Value8 (koers onveranderd) heeft zijn belang in de eveneens beursgenoteerde arbeidsbemiddelaar Source vergroot van 45 procent naar 64 procent. Het meerderheidsbelang werd maandag aangekondigd door Value8. Onlangs bleek al dat Source een kapitaalinjectie van Value8 had ontvangen.
Als gevolg van het meerderheidsbelang zal Value8 de resultaten van Source meeconsolideren. Eind april maakte Source bekend voor dit jaar een toename van de omzet en een stijging van de winstgevendheid te voorzien.
Value8 wil geen bod op de resterende aandelen uitbrengen, zo benadrukte het, en is voorstander van handhaving van de beursnotering van de onderneming.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl