De Europese aandelenbeurzen gingen woensdagochtend overwegend licht omlaag. Beleggers namen wat gas terug nu veel beursgraadmeters op nieuwe hoogtepunten staan. Op Beursplein 5 werd Grontmij afgestraft na sombere vooruitzichten.
“De beurshandel begon aardig, maar het zakt nu weer wat weg. De olieprijs blijft een punt van zorg en ook blijft men sceptisch over de Griekse hervormingsplannen. De beurzen hebben zich tot nu echter weinig aangetrokken van negatieve zaken en zijn in korte tijd hard omhoog gegaan. Zo staat de AEX voor dit jaar al 10 procent in de plus”, aldus handelaar Cees Smit van Today’s Beheer.
De AEX-index in Amsterdam noteerde aan het begin van de middag 0,3 procent lager op 478,29 punten. De MidKap daalde 0,4 procent tot 716,54 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,3 procent.
Grontmij flink onderuit
Grontmij raakte bijna 15 procent aan beurswaarde kwijt. Het advies- en ingenieursbureau leed vorig jaar opnieuw een verlies en is somber over 2015. Grontmij denkt dat de omzet dit jaar minder sterk zal groeien dan eerder gedacht. Het bedrijf heeft te kampen met moeizame marktomstandigheden in Europa, vooral in Nederland.
Volgens analist Tom Muller van Theodoor Gilissen verloopt de operationele verbetering bij Grontmij erg langzaam en minder snel dan was gehoopt. “Je mag verwachten dat er verbetering komt, maar je ziet dat het wel heel langzaam gaat”, aldus Muller. Het gaat volgens de analist niet zo goed bij Grontmij als bij andere branchegenoten. Het advies bij Theodoor Gilissen is ‘niet-aanbevolen’.
OCI zet opmars voort
In de AEX zette OCI de opmars voort met een winst van 3,8 procent. Het Egyptische bouw- en kunstmestbedrijf won dinsdag al 7,5 procent.
Bodemonderzoeker Fugro was de sterkste daler met een min van 2,1 procent na een adviesverlaging door KBC. Analisten zijn somber over de omstandigheden waarin Fugro verkeert. De bodemonderzoeker heeft al langere tijd last van de fors gedaalde olieprijs en, in het kielzog daarvan, sterk geslonken investeringsbudgetten bij zijn klanten. Gevreesd wordt dat de eind vorig jaar gemaakte nieuwe afspraken met de banken onder druk kunnen komen als de markt slecht blijft.
Gemalto vermoedt hack geheime diensten
Het aandeel van Gemalto stond 2,8 procent in de plus. De digitaal beveiliger heeft “gegronde redenen” om aan te nemen dat het bedrijf in 2010 en 2011 inderdaad slachtoffer is geworden van een cyber-inbraak door de Amerikaanse en Britse geheime diensten. Dat liet het bedrijf woensdag weten op basis van een intern onderzoek naar de zaak.
Volgens Gemalto werd ingebroken in het kantoornetwerk en is er geen sprake van dat op grote schaal encryptiecodes van simkaarten zijn gestolen. Met die codes en andere data kunnen veiligheidsdiensten mobiele communicatie in de gaten houden zonder dat ze daarvoor toestemming hoeven te vragen aan telecomproviders en buitenlandse overheden. Gemalto produceert circa 2 miljard simkaarten per jaar, onder meer voor grote telecomconcerns als Vodafone, KPN en T-Mobile.
Goed jaarcijfers verzekeraar AXA
In Kopenhagen won Maersk meer dan 6 procent. Het Deense bedrijf, dat vooral bekend is van zijn containervervoer, trakteert zijn aandeelhouders op een mega-dividend dankzij de verkoop van een belang in Danske Bank (min 0,6 procent).
Witgoedverkoper AO World, die vorig jaar naar de beurs ging, kelderde in Londen 29 procent na een winstwaarschuwing. In Parijs klom de Franse verzekeraar AXA bijna 3 procent na beter dan verwachte jaarcijfers.
De euro stond op 1,1349 dollar, tegen 1,1326 dollar bij het slot van de Europese beurshandel op dinsdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,3 procent tot 49,44 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent meer op 59,10 dollar per vat.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl